Image

Олімпійська історія: все що потрібно знати про церемонію закриття Ігор

П’ятниця 19 Червня, 2020

В рамках ініціативи, віцепрезидента Національного олімпійського комітету України, президента Федерацій стрибків у воду та синхронного плавання Ігоря Лисова, яку реалізовує заступниця директорки Центру олімпійської підготовки зі стрибків у воду, викладачка кафедри Історії та теорії олімпійського спорту Навчально-наукового олімпійського інституту НУФВСУ Марія Колчин, ми вже детально розібрали одну з найяскравіших церемоній Олімпійських ігор – відкриття Олімпіад.

Сьогодні настав час поговорити про церемонію закриття, яка відбувається на олімпійському стадіоні в останній день змагань після їх завершення. Учасники Ігор, які мають право на розташування в Олімпійському селищі, займають місця, що зарезервовані для них на трибунах.

Прапороносці всіх делегацій та особи, що несуть таблички з назвами країн, входять на стадіон єдиною колоною в тому самому порядку та займають ті самі позиції, як і під час церемонії відкриття Олімпійських ігор. За ними однією колоною у вільному порядку крокують атлети. Таке змішання всіх спортсменів є традицією, котра вперше почалася під час літніх Олімпійських ігор 1956 р. за пропозицією школяра з Мельбурна Іна Віна, котрий вважав, що це буде чудовою можливістю об’єднати спортсменів світу разом як «єдину націю». До Ігор 1956 р. жодна олімпійська збірна не виступала на церемонії закриття сучасних чи стародавніх ОІ. Це був перший міжнародний марш миру, що будь-коли проводився.

Прапороносці формують півколо за п’єдесталом.

Після того, як всі атлети увійдуть на стадіон, проводиться заключна медальна церемонія нагородження Ігор. Оргкомітет Ігор після консультацій з МОК вирішує, призери якої саме дисципліни будуть нагороджені на олімпійському стадіоні. Під час літніх ОІ зазвичай це переможці чоловічого марафону, який проводиться в останній день змагань та закінчується не за довго до церемонії закриття. Проте, на таких ОІ, як Атланта (1996 р.), Пекін (2008 р.), Лондон (2012 р.), Ріо-де-Жанейро (2016 р.) марафон проводили рано вранці через спекотну погоду в місті-організаторі. Починаючи із зимових ОІ в Турині (2006 р.) під час церемонії закриття нагороджують переможців та призерів лижної гонки на 50 км серед чоловіків. Потім піднімаються національні прапори медалістів та виконується національний гімн країни переможця.

Після завершальної церемонії нагородження під звуки національного гімну Греції на флагштоці піднімається прапор цієї країни, після чого, прапор країни-організаторки піднімається, коли лунає її гімн. Наприкінці, піднімається прапор країни-організатора наступних Олімпійських ігор під звуки її гімну. Цікавим є те, що в 1980 р. під час церемонії закриття Московської Олімпіади, коли представляли місто-організатора наступних ОІ, був піднятий прапор Лос-Анджелеса, а не прапор США, оскільки команда Сполучених Штатів Америки бойкотувала Ігри. А під час церемонії закриття ОІ в Сіднеї (2000 р.) було піднято два прапори Греції – як країни-родоначальниці Ігор та як країни, що прийматиме наступну Олімпіаду в 2004 р.

Мер міста-організатора приєднується до президента МОК на трибуні і повертає йому олімпійський прапор. Після чого президент МОК далі вручає його меру міста-організатора наступних Ігор. Цей прапор повинен бути розташований на головному муніципальному будинку міста.

Потім країна, що прийматиме наступні ОІ презентує свою країну. Як правило для презентації залучають відомих представників країни. Ця традиція розпочалася в 1976 р.

Після цього президент МОК виступає із заключною промовою Олімпійських ігор, яку він закінчує такими словами: «Я оголошую Ігри (порядковий номер літніх Ігор) Олімпіади (або порядковий номер) зимові Олімпійські ігри), закритими та відповідно до традиції я закликаю молодь світу зібратися через чотири роки в (назва наступної країни-господарки), щоб відсвяткувати з нами Ігри (наступний порядковий номер літніх Ігор) Олімпіади (або наступний порядковий номер) зимові Олімпійські гри)».

Далі лунають фанфари; гасне олімпійський вогонь і, як тільки пролунає олімпійський гімн, олімпійський прапор повільно спускається та в горизонтальному положенні виноситься з арени у супроводі колони прапороносців. Лунає прощальна пісня.